Spotkanie organizacyjne przewodników

2025-03-07

Za nami jest pierwsze tegoroczne spotkanie księży przewodników oraz siostry przewodnik poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. W tym roku PPL wyruszy po raz 33. a słowami przewodnimi będą "Pielgrzymi nadziei". W oczywisty sposób nawiązuje to do przeżywanego przez Kościół na całym świecie Roku Jubileuszu 2025. Sam papież Franciszek w bulli ogłaszającej ten Rok tak pisał o pieszym pielgrzymowaniu: (…) To nie przypadek, że pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego. Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia. Piesze pielgrzymowanie bardzo sprzyja odkrywaniu na nowo wartości milczenia, wysiłku i tego, co istotne. Również w nadchodzącym roku pielgrzymi nadziei nie omieszkają przemierzyć dróg starożytnych i współczesnych, aby intensywnie przeżyć doświadczenie jubileuszowe (…). Rok Jubileuszowy jest czasem bogatym w wiele wydarzeń ułatwiających nam doświadczenie łaski i miłosierdzia Boga -  o którym pisze papież Franciszek. Nie inaczej jest z pielgrzymką o czym mówi ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik PPL:

- Po pierwsze, to są rekolekcje w drodze, a więc czas odkrywania prawdziwego oblicza Boga. Jest to taki „inny” czas – oderwany od biegu spraw codziennych. Proponujemy mnóstwo konferencji o wierze czy nauczaniu papieża. Drugą sprawą jest to, że pielgrzymka oprócz zabrania ubrań i namiotu, nie wymaga wielkich przygotowań. Ale nie idzie się w ciemno, bo i trasa jest przygotowana ale też ludzie przyjmują nas po drodze jak swoich przyjaciół – mówi ks. Tomasz Metelica. – Warto podkreślić, że tak układamy program, aby każdego dnia uczestnicy mogli skorzystać z odpustu zupełnego. Może czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak dostęp do łaski jest łatwy. Dlatego pielgrzymka w tym roku będzie okazją, pretekstem, by wybrać się w drogę i każdego dnia, a jest ich aż 10, uzyskać odpust zupełny może dla siebie, może dla zmarłego ze swojej rodziny, przyjaciół czy znajomych. Może nie byłeś nigdy na pielgrzymce, może dawno temu – niech okazja do modlitwy i zyskania odpustów zachęci cię do ruszenia i przeżycia rekolekcji w drodze. Jest jakaś piękna tajemnica w tym, że zawsze człowiek wraca z takiej pielgrzymki odmieniony – mówi kapłan.

Aby cała kolumna licząca kilkaset osób w bezpieczny sposób nie tylko przeszła z Legnicy na Jasną Górę ale dodatkowo realnie skorzystała z czasu rekolekcji, niezbędne jest dobre przygotowanie wszystkich jej elementów. Dlatego na ostatnim spotkaniu księża i siostry przewodnicy poszczególnych grup rozmawiali o organizacji przygotowań, zapisach, przygotowaniu grup w sprzęt, zabezpieczeniu technicznym dojść do Legnicy, szkolenia, pozwoleniach, problemach technicznych i ograniczeniach ludzkich, przejściu z Legnicy na Jasną Górę, modlitwach, rozważaniach, grupie Duchowego Uczestnictwa i specjalnej książeczce dla nich, o funkcjonowaniu służb i współpracy na trasie.

Aktualności, Aktualności

Autopromocja - sklep

Najnowsze w serwisie

  • 01.06.2026
    Ruszliśmy z zapisami!

    W poniedziałek 1 czerwca rozpoczęły się zapisy na 34. Pieszą Pielgrzymkę Legnicką na Jasną Górę. To jest bardzo proste: wystarczy kliknąć link - KLIKNIJ TUTAJ \- i wypełniająć kilka rubryk, by stać się uczestnikiem tegorocznej [...]

  • 15.05.2026
    Grupa 10 czyli franciszkańska

    Grupa 10 powstała dla franciszkańskich parafii z terenu Diecezji Legnickiej a w rzeczywistości gromadzi pielgrzymów praktycznie z całej Diecezji, bo wielu bliska jest duchowość św. Franciszka z [...]

  • 14.05.2026
    Pomóż stworzyć aplikację pielgrzymkową

    Aplikacja pielgrzymkowa powstaje już od kilku miesięcy dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy, którzy wkładają w nią swój czas i serce. Nad jej rozwojem czuwamy we współpracy z doświadczoną firmą, co gwarantuje wysoką jakość i niezawodność rozwiązania. Łączymy pasję społeczności z profesjonalnym zapleczem technologicznym, aby stworzyć narzędzie naprawdę odpowiadające na potrzeby [...]

  • 14.05.2026
    Plakat 34. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę

    Poznajcie grafikę, która będzie nam towarzyszyła w drodze.

  • 05.03.2026
    Jakie hasło w 2026?

    O tym jakie będzie hasło i dlaczego takie - tłumaczy ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik PPL.

  • 18.02.2026
    Aplikacja na drogę

    Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęliśmy intensywne prace nad Aplikacją „Piesza Pielgrzymka Legnicka”. Pomysł towarzyszył nam już od dłuższego czasu, dojrzewał w rozmowach i planach, aż w końcu nadszedł moment, by go zrealizować. Rok 2026 ma być czasem, w którym to marzenie stanie się rzeczywistością i realnym wsparciem dla [...]

  • 18.02.2026
    Znowu będzie grupa pokutna!

    Po kilku latach przerwy na pielgrzymkowy szlak diecezji legnickiej, wiodący z Legnicy na Jasną Górę, dołączy w tym roku grupa pokutna. Będzie ona grupą ogólnodiecezjalną, podczas gdy pozostałe są rejonowe np. grupa nr 1 obejmuje obszar zagłębia miedziowego, grupa nr 2 to kotlina kamiennogórska oraz jeleniogórska, grupa nr 3 to Bolesławiec i [...]

  • 16.10.2025
    W drodze do św. Jadwigi Śląskiej

    W sobotę 11 października z legnickiej katedry pw. św. Ap. Piotra i Pawła wyruszyła tradycyjna dla naszej diecezji piesza pielgrzymka do Legnickiego Pola, do bazyliki której współpatronką jest właśnie św. Jadwiga Śląska. W tym roku na pielgrzymkowy szlak ruszyli m.in. mieszkańcy Mirska, Polkowic, Zgorzelca, Bogatyni, Jeleniej Góry, Bolesławca i Legnicy. W sumie było to ponad 150 osób. Wśród nich [...]

  • 15.09.2025
    Pielgrzymkowy Bal Andrzejkowy

    To będzie kolejny wielki Pielgrzymkowy Bal [...]