Jednak idziemy!

Przeczytajcie jak w tym roku pójdzie Piesza Pielgrzymka Legnicka.

2020-05-22

We wtorek 19 maja br. spotkali się organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Spotkanie było następstwem zeszłotygodniowych rozmów dyrektorów pieszych pielgrzymek z całej Polski z biskupem Krzysztofem Zadarką, Przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski. Odbyło się ono na Jasnej Górze a owocem rozmów były ustalenia regulujące tegoroczne organizowanie pieszego wędrowania do duchowej stolicy naszej Ojczyzny.

- Już mamy decyzję- nie przerywamy wielowiekowego nurtu pielgrzymowania na Jasną Górę. Myślę tu o historii pieszego pielgrzymowania, którego symbolem jest pielgrzymka warszawska wędrująca od ponad 300 lat. My w diecezji legnickiej pielgrzymujemy od 28 lat i w tym roku też pójdziemy. Zachowamy przy tym wszystkie obowiązujące wskazania sanitarne. Ustaliliśmy, że wyruszymy w drogę w tradycyjnym terminie czyli 29 lipca i nawet jeżeli w międzyczasie zostaną zniesione ograniczenia związane z koronawirusem, i tak pozostaniemy przy tej ilości pątników. Planujemy dojść na Jasną Górę 7 sierpnia. Trasa będzie identyczna do zeszłorocznej – mówi ks. dr Mariusz Majewski, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Jak mówi ks. Mariusz, wyruszymy w tym roku w sposób sztafetowy i symboliczny. Po uzgodnieniach ze stroną rządową, w tym głównym inspektorem sanitarnym, organizatorzy pielgrzymek mają prawo iść na Jasną Górę w grupie nie większej niż 50 osób - łącznie uczestników idących drogami oraz obsługę techniczną. Grupę w ramach tych wytycznych rozumiemy nie jako element całej kolumny pielgrzymki (każdego roku kolumna Pieszej Pielgrzymki Legnickiej składała się z 8 grupy), ale jako całą pielgrzymkę. Czyli cała pielgrzymka będzie liczyła maksymalnie 50 osób.

Z takimi wytycznymi przewodnicy poszczególnych grup PPL spotkali się na wtorkowym spotkaniu. Pielgrzymka odbędzie się w sposób sztafetowy. Każdego dnia na trasie będzie wędrowała inna grupa. Przykładowo pierwszego dnia będzie to 40 osób z grupy nr 2 (którzy po przejściu całego dnia aż do Ujazdu Górnego, wrócą wieczorem do swoich domów), drugiego dnia zastąpi ich 40 osób z grupy kolejnej i tak do przedostatniego dnia pielgrzymkowego szlaku.

Decyzję o składzie "delegacji" poszczególnych grup będą podejmowali księża przewodnicy poszczególnych grup.

Z Legnicy na Jasną Górę mamy 10 dni wędrówki a 8 grup z obszaru diecezji. Dlatego przedostatniego dnia będzie wędrowała grupa nr 0, czyli  „baza”, zaś w dzień wejścia na Jasną Górę z miejsca ostatniego noclegu przyjadą kapłani oraz 4 przedstawiciele każdej z grup.  

Organizatorzy podkreślają, że sytuacja z obostrzeniami związanymi z koronawirusem może a nawet na pewno będzie ulegała zmianie. Dlatego w chwili podejmowania decyzji nie wiadomo było, czy będzie możliwość uczestniczenia większej ilości wiernych w Eucharystii kończącej pielgrzymkę na Jasnej Górze. Dlatego warto polubić oficjalny fanpage pielgrzymki na facebooku po to, by nie przegapić kolejnych informacji.

Jak wynika z ustaleń nie wszyscy wybiorą się w drogę, ale wszyscy mogą zapisać się tradycyjnej Grupy Duchowego Uczestnictwa. Każdego dnia będziemy relacjonować dla Was jeden z odcinków a także wszystkie Eucharystie i niektóre nabożeństwa na naszej oficjalnej stronie pielgrzymkalegnica.gosc.pl.

Na oficjalnej stronie będziecie mogli już w czerwcu zostawić swoje intencje, które pielgrzymi poniosą przed jasnogórski obraz. – Zabierzemy plecak, do którego będą dokładane intencje przywożone przez kolejne grupy. Plecak będzie niesiony aż na Jasną Górę. Dodatkowo zachęcamy, by w czasie gdy pielgrzymi będą w trasie, wejść na stronę PPL i biorąc jedną intencję, wybrać się w coś, co będzie wyglądało może jak spacer, ale będzie pielgrzymką. Chodzi o to, by między 29 lipca a 7 sierpnia udać się w pielgrzymkę do miejsca świętego. By wyjść z domu, biorąc do ręki różaniec, i modlą się przejść jakiś odcinek pielgrzymkowy np. 5 km. Ale żeby nie była to turystyka, trzeba pójść do miejsca określanego przez prawo kanoniczne jako miejsce święte tj. kościoła, kaplicy albo na cmentarz – mówi ks. Mariusz Majewski.

Przewodnicy grup rozmawiali też o tym, w jaki sposób pozostać w duchowej łączności z pielgrzymami idącymi w trasie. Codziennie w jednym z kościołów na obszarze każdej grupy będą odbywały się nabożeństwa. Gdzie i o której - wszystko z czasem będzie umieszczone na stronie pielgrzymi - pielgrzymkalegnica.gosc.pl

Aktualności

Autopromocja - sklep

Najnowsze w serwisie