Ks. Tomasz za ks. Mariusza

29. Piesza Pielgrzymka Legnicka będzie miała nowego głównego przewodnika!

2020-08-06

Wejście na jasnogórskie Wały 28. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej będzie historyczne, ponieważ tego dnia zakończy się 12-letnie prowadzenie naszej pielgrzymki przez ks. dr. Mariusza Majewskiego. Kapłana od tego dnia na stanowisku głównego przewodnika PPL zastąpi ks. Tomasz Metelica.

Jędrzej Rams: Na Jasnej Górze zakończy się pewien etap w księdza życiu. To będzie trudna chwila?

Ks. Mariusz Majewski: Uzgodniliśmy z księdzem biskupem że na Jasnej Górze zakończę w tym roku pełnienie funkcji głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. W 2015 roku gdy obejmowałem parafię w Jeleniej Górze redaktor napisał w artykule w Gościu Legnickim, że „proboszcz pielgrzymkowy” stał się „proboszczem rzeczywistym”. Kończę więc pełnić funkcję „proboszcza pielgrzymki”. Doświadczałem tutaj radości z bycia takim właśnie proboszczem, a więc pasterzem. Pasterz to ktoś kto wyznacza kierunek i prowadzi. Nie jest pastuchem od poganiania. Więc mam doświadczenie ogromnej radości i prowadzenia do Jezusa przez Maryję.

Pielgrzymka to strona duchowa ale i ludzka. Czym są tutaj spotkania z drugim człowiekiem?

Jest swoboda spotkania i rozmowy, które nie zamykają się w 3 minutach. Mogę śmiało postawić tezę, że ludzie potrzebują często nie tyle samej spowiedzi ile rozmowy z kapłanem. Nie raz zdarzyło się, że ta rozmowa nie była do końca klasyczną rozmową co bardziej potrzebą bycia wysłuchanym. Ludzie noszą w swoich sercach problemy i na pielgrzymkowym szlaku mają możliwość skonfrontowania swoich odczuć i myśli z drugim człowiekiem. Często wystarczy po prostu słuchać. To jest już pomocne. Są momenty na pielgrzymce gdy powietrze samo niesie ale i są chwile, gdy niezbędna jest pomoc drugiego człowieka. Myśląc o tych wszystkich latach myślę też o bardzo wielu osobach, które współtworzyły naszą pielgrzymkę. Bez tej wspólnoty pielgrzymowanie nie byłoby tym samym.

 

Aktualności

Autopromocja - sklep

Najnowsze w serwisie